Ruža Red Naomi

Ruže Red Naomi majú síce veľa tŕňov a pri práci s nimi sa človek popichá častejšie ako pri iných odrodách, určite to však stojí za to. Spomedzi červených ruží je to jednoznačne naša najoblúbenejšia odroda. Rozvinie sa do obrovského kvetu, ktorý ma bežne priemer viac ako 7 cm. Nezriedka aj viac ako 10 cm. Pri správnej starostlivosti, pravidelnej výmene vody a zrezávaní stoniek vydrží aj viac ako 10 dní

Ruža Red Naomi

Corona a kvety

V tieto dni nie je situácia vôbec jednoduchá. Veľa obchodov a podnikov je pozatváraných, ľudia majú obavy čo ich ešte všetko čaká. Ani Kvetináreň a kvetinové odvetvie tento problém neobišiel.

Holandská kvetinová burza si prešla takmer úplným kolapsom a zažila dni, keď si aj viac ako 80% kvetov nikto nekúpil a aj ten zvyšok sa predal hlboko pod výrobné náklady.

Zo začiatku bola situácia aj na Slovensku veľmi chaotická a nejasná, a tak dodávatelia reagovali výrazným obmedzením dovozu čerstvých kvetov. Stále sa situácia mení zo dňa na deň, ale dostupnosť kvetov sa na prelome marca a apríla pomaly zlepšuje.

Čerstvé kvety teda dostupné sú, aj keď sa to nedá porovnávať s tým, aké by pravé boli možnosti, nebyť corony. Veľký výpadok je zo silne zasiahnutého Talianska, kde pestujú prekrásne Iskerníky či Večernice. Veľká časť doplnkovej zelene je tiež pestovaná v Taliansku.

Momentálne teda nie je v našich silách mať v ponuke všetky kvety tak, ako mávame. Snažíme sa ale, aby sme Vám aj v tejto situácií vedeli spraviť radosť poctivou kyticou, či inou kvetinovou dekoráciou.

Situáciu okolo vírusu samozrejme vôbec nepodceňujeme. Predajňa na Medenej zatiaľ zostáva zatvorená a Vaše objednávky vybavujeme formou donášky. Ak by ste teda chceli potešiť seba, či niekoho blízkeho malou kytičkou, neváhajte sa na nás obrátiť. Objednávku si môžete spraviť online alebo telefonicky na 0948 880 720.

Ďakujeme za vašu priazeň, želáme veľa zdravia a tešíme sa, keď sa situácia zlepší a život nás všetkých sa vráti do bežných koľají. Podporiť nás môžete napríklad aj zdielaním tohto článku, či iného príspevku o nás s vašimi priateľmi na sociálnych sieťach.

Vaša Kvetináreň

V piatok končí škola

Známky uzatvorené, už len počkať na vysvedčenie, rozlúčiť sa so školou a sú tu prázdniny. Všetky decká sa už nevedia dočkať toho momentu, keď budú môcť zvolať „Hurá prázdniny!“

Netreba ale zabudnúť ani na učiteľov. Celý školský rok sa snažili svojim žiakom napumpovať do hláv čo najviac cenných vedomostí, ktoré budú v živote potrebovať. Za to im patrí obrovská vďaka a ak tú vďaku chcete vyjadriť aj inak ako slovne, najvhodnejším prostriedkom je kytička. 

V Kvetinárni budeme na Vás pripravení a v piatok otvoríme výnimočne už o 7:00. Budeme mať pripravené rôzne kytičky a dekorácie, ale aj napriek tomu Vám odporúčame si rezervovať kvety vopred. 

Kytičky Vám môžeme aj doručiť domov, večer pred koncom školského roka. Všetky objednávky nad 15 eur budeme doručovať zdarma. Objednať si môžete osobne na Medenej, telefonicky na 0948 880 720 alebo aj odpoveďou na tento mail. Rovnako si môžete vybrať aj z ponuky na našom e-shope.

15 úžasných faktov o Ružiach

Ruža nie je iba najobľúbenejší kvet na svete, rovnako je to kvet, ktorý sa považuje za najväčší symbol lásky. Vedeli ste, že ruže sú jedlé, dokážu žiť veľmi dlho, spomínajú sa v Bibli a sú skvelým zdrojom vitamínu C? Prečítajte si tieto fakty o ružiach, o ktorých ste pravdepodobne doteraz nepočuli.

1. Nikita K. Rulhoksoffski, odroda zo San Onofre v Kalifornií je známa ako najväčšia spomedzi ruží. Táto ruža má ružové kvety a jej najväčší nameraný kvet dosiahol priemer až 84 centimetrov.

2. Najstaršia žijúca ruža na svete je staršia ako 1000 rokov. Obrastá steny katedrály v Hildesheim v Nemecku a najstaršia zmienka o nej je z roku 815. Podľa legendy tento ker symbolizuje prosperitu mesta Hildesheim – kým sa bude dariť tejto ruži, bude sa dariť aj mestu. V roku 1945 bomby zničili katedrálu, ale ruža to prežila. Jej korene zostali nedotknuté pod troskami a zanedlho ruža opäť rástla.

3. Najdrahšou varietou ruže je varieta z roku 2006 od slávneho šľachtiteľa Davida Austina a volá sa Juliet. Vyšlachtiť túto odrodu trvalo 15 rokov a stálo 5 miliónov dolárov. Juliet je tak považovaná za najdrahší kultivar ruží na svete.

4. Spomedzi všetkých farieb, neexistuje čierna ani modrá ruža. To, čo môže byť občas označované za čiernu ružu, je v skutočnosti veľmi tmavá červená. Dobrým príkladom je “The Black Rose of Turkey”. Je to odroda, ktorá sa na pohľad môže javiť ako čierna, v skutočnosti má kvet tmavo červenú farbu. Modré ruže, ktoré si môžete objednať kvetinárstve, sú v skutočnosti biele ruže dofarbené na modro až po odrezaní.

5. Ruže dokážu narásť dosť vysoko. Najvyššia zaznamenaná výška bola viac ako 7 metrov. Bežná výška ruží pestovaných na rez je od 60 do 80 cm. Na špeciálne želanie sa dajú zabezpečiť aj ruže vyššie ako 150 cm.

6. Existuje viac ako 100 druhov ruží.

7. Ruže majú tiež aj svoje plody. Voláme ich šípky a najčastejšie sú červenej farby. Môžeme sa však stretnúť aj s čiernymi alebo tmavo fialovými.

8. Šípky niektorých druhov sú veľmi obľúbené pre vysoký obsah vitamínu C. Preto sa z nich vyrába džem, želé alebo marmeláda. Veľmi obľúbený je aj šípkový čaj. Majú aj svoj lekársky význam. Nájdeme ich v potravinových doplnkoch, možu sa lisovať a využiť na výrobu sirupu.

9. Starovekí Rimania obľubovali ruže na dekoráciu interiéru. Príležitostne ich nosili ako náhrdelník. Tiež mali zaužívané, že čokoľvek bolo povedané “pod ružou” bolo považované za prísne tajné.

10. Boli objavené fosílie ruží staré približne 35 miliónov rokov.

11. V roku 2002 bola miniatúrna ruža “Overnight Scentsation” vzatá do vesmíru na štúdiu dopadu nízkej gravitácie na vôňu ruží. Štúdia bola tiež zameraná na zlepšenie vône rôznych spotrebiteľských produktov. Dnes je “vesmírna ruža” zložkou mnohých parfémov.

12. V mestečku Cavriglia v Taliansku sa nachádza najväčšia súkromná záhrada ruží na svete. Nachádza sa v nej viac ako 7500 rôznych odrôd ruží.

13. Najmenšie púčiky kvetov ruží sú veľké iba ako zrnko ryže.

14. Od dávnych čias je ruža považovaná za jeden z najväčších symbolov lásky. Ruža je tiež spájaná so sústrasťou a smútkom.

15. Najväčší krík ruží na svete je biela Lady Banks nachádzajúca sa v meste Tombstone v štáte Arizona v USA. Tento krík ruží prekrýva veľký altánok a zaberá celkovo plochu viac ako 800 metrov štvorcových.

Ako sa postarať o kyticu

Viete ako sa správne postaráte o kyticu, ktorú ste práve dostali? Je to veľmi jednoduché, poďme si to prejsť krok za krokom.

Začína to už správnou prepravou kytice. V každom dobrom kvetinárstve Vám ju zabalia do baliaceho papiera. Je to dôležité či je vonku zima alebo spaľujúce slnko. Na životnosti kytici nepridá ani jedno, ani druhé. Keď sme už pri spaľujúcom slnku. Ak kvety prepravujete autom, snažte sa zabezpečiť, aby na ne nepálilo slnko spoza okna. V horúce dni pozor na všetko živé, čo by ste mohli nechať v zaparkovanom aute. Tak ako to ohrozuje na živote ľudí a zvieratá, tak aj rastliny. Aj 10 minút je veľa.

Poďme ale ďalej. Pre kyticu vždy pripravte čistú vázu s čistou, studenou až vlažnou vodou, do ktorej pridáte výživu, ktorú ste ku kytici dostali. Vody dajte do vázy toľko, aby boli vo vode všetky stonky, ale zároveň aby úväzok kytice nebol ponorený do vody. Ak totiž budú listy pod vodou, voda sa rýchlo znečistí a tým sa skráti životnosť kytice. Tesne predtým ako dáte kvety do vázy ich zrežte ostrým nožom alebo nožnicami, ideálne šikmo. V prípade, ak rez nebude čerstvý, veľmi tým ovplyvníte možnosť kvetov piť a môže sa stať, že sa nebudú môcť napiť vôbec.

Ak máte kyticu z ruží, alebo ak v kytici prevládajú iné drevnaté stonky, vody môžete dať bez obáv viac. Ak ale máte v kytici prevahu dužinatých stoniek, s množstvom vody opatrne. Pre dužinaté stonky je lepšie, ak je vo vode ponorená ich čo najmenšia časť.

Vodu vymieňajte každé 3-4 dni, ak sa voda vo váze znečistí skôr, nečakajte a vymeňte ju okamžite. Pri každej výmene vody stonky znovu zrežte.

Kyticu umiestnite tak, aby nebola blízko zdroju tepla ani v prievane. Najlešie je nájsť pre ňu chladnejšie miesto. Keď už niektoré kvety začnú odumierať, je dobré ich z vázy vybrať. Predĺži to životnosť tých ostatných.

Keď nakoniec ostane na vašom stole po kytičke prázdne miesto, neváhajte a príďte nás navštíviť opät. U nás nájdete vždy iba čerstvé a kvalitne spracované kvety. Ďakujeme za Vašu návštevu a tešíme sa na tú ďalšiu :-).

Význam farieb kvetov

Farby ovplyvňujú človeka počas celého života. Počnúč od farebného oblečenia, ktoré si často osoba vyberá podľa toho, ako sa cíti alebo kvôli akej príležitosti si oblieka to dané šatstvo. Farby sa ladia nielen pri oblečení, ale aj pri kvetoch, kyticiach, ktoré sú symbolmi úcty, krásy, lásky a priateľstva. Každá farba má svoj zmysel, vibráciu, ktorá pôsobí na naše podvedomie a ovplyvňuje naše duševné zdravie. Farby pomáhajú človekovi ukludniť sa, zregenerovať, niekedy sa aj liečiť. Lepšie sa sústredia. Ak niekomu človek daruje kvet, mal by si vyberať farbu podľa toho, čo kyticou chce vyjadriť.

Kvet hovorí svojimi farbami, môže vyjadriť potešenie, upokojiť myseľ alebo vyjadriť náklonnosť a ak človek pozorne počúva, tak mu kvety odhalia svoj príbeh.
Neprihovárajú sa len k našim očiam ale tiež aj k citom. Pri farebnom výbere kvetov treba dbať predovšetkým na to, aby ich základ tvorili farby, ktoré pôsobia príťažlivo a studené farby by mali len dopĺňať kyticu.

Zasvätení varujú, obľúbená červená ruža je jedným z najchúlostivejších výberov. Príčinou je jej význam, lebo darovanej osobe hovorí táto farba kvetu ,,moje srdce je tvoje,, preto by muži nemali darovať túto farbu každej žene, len tej, ktorá je ich vyvolená.

Význam farieb kvetov
Biela – symbolizuje začiatok alebo koniec niečoho, nevinnosť a čistotu. Rozptyľuje zlo, túto farbu obľubujú nekompromisní ľudia. Určite žiadna dáma nepohrdne bielou kyticou. Hovoríme o neutrálnej farbe, pri tmavých farbách má kontrastný účinok. Vyjadruje vernosť.

Červená – životná sila, vitalita, rozhodnosť, to vyjadruje červená farba. Dobíja energiu, priťahuje štastie, prebudí vo vzťahu túžbu a vášeň. Symbolizuje najvzácnejšiu tekutinu, ktorou je krv. Obľubujú ju ľudia impulzívni, niekedy až agresívni. Svojim blízkym však vedia prejaviť nežnosť a lásku.

Modrá – je to farba duše, predstavuje skrytú ochranu, túžbu, vernosť a dôveru.. Symbolizuje nekonečnosť a prázdnotu. Podporuje myslenie. Kytica modrých kvetov odbúrava stresujúcu atmosféru. Pôsobí studeno, ale energicky.

Fialová – je to farba duchovnej sily, poskytuje spojenie s vyššími silami. Podporuje intuíciu kreativitu. Kvety tejto farby sa hodia pri slávnostných obradoch a na vyjadrenie úcty a obdivu. Ľalia, je rastlina, ktorá má najčastejšie fialovú farbu, je ideálnou kvetinou pre výnimočnú príležitosť.  Vo svojich kvetoch a vôni odráža čistotu citov, nevinnosť a lásku bez hraníc.

Ružová – je to farba lásky, priateľstva, harmónie. Keď niekto dostane kyticu ružových kvetov, tak bude odmenený výrazom radosti a nevinnosti.

Oranžová – podporuje kreativitu, vyvoláva radosť, optimizmus. Kyticou s oranžovými kvetmi dávate najavo dôveru a energiu s chuťou do života.

Žltá – pôsobí rozveseľujúco, je to symbol vysokej inteligencie a múdrosti. Ukľudňuje city a emócie. Je to teplá a jasná farba. Narcis je jeden z prvých jarných kvetov a symbolizuje smrť a spánok. Žltý kvet pripomína jarné prebúdzajúce sa slnko a symbolizuje nenaplnenú lásku.

Zelená – vplýva na city, posilňuje človeka a zlepšuje medziľudské vzťahy. Zelenou kyticou nič nepokazíte a darujete s ňou optimizmus a životnú silu.

Hnedá – s hnedou sa páruje prirodzená múdrosť, ale aj pokušenie. Má vplyv na rozhodovanie.

Čierna – znamená veľa rôznych vecí. Je to symbol času, v západnej civilizácií značí smútok. Je to neutrálna farba, ktorá opticky zmenšuje a zdôrazňuje účinok žltej a červenej.