Články Rady a zaujímavosti

15 úžasných faktov o Ružiach

Ruža nie je iba najobľúbenejší kvet na svete, rovnako je to kvet, ktorý sa považuje za najväčší symbol lásky. Vedeli ste, že ruže sú jedlé, dokážu žiť veľmi dlho, spomínajú sa v Bibli a sú skvelým zdrojom vitamínu C? Prečítajte si tieto fakty o ružiach, o ktorých ste pravdepodobne doteraz nepočuli.

1. Nikita K. Rulhoksoffski, odroda zo San Onofre v Kalifornií je známa ako najväčšia spomedzi ruží. Táto ruža má ružové kvety a jej najväčší nameraný kvet dosiahol priemer až 84 centimetrov.

2. Najstaršia žijúca ruža na svete je staršia ako 1000 rokov. Obrastá steny katedrály v Hildesheim v Nemecku a najstaršia zmienka o nej je z roku 815. Podľa legendy tento ker symbolizuje prosperitu mesta Hildesheim – kým sa bude dariť tejto ruži, bude sa dariť aj mestu. V roku 1945 bomby zničili katedrálu, ale ruža to prežila. Jej korene zostali nedotknuté pod troskami a zanedlho ruža opäť rástla.

3. Najdrahšou varietou ruže je varieta z roku 2006 od slávneho šľachtiteľa Davida Austina a volá sa Juliet. Vyšlachtiť túto odrodu trvalo 15 rokov a stálo 5 miliónov dolárov. Juliet je tak považovaná za najdrahší kultivar ruží na svete.

4. Spomedzi všetkých farieb, neexistuje čierna ani modrá ruža. To, čo môže byť občas označované za čiernu ružu, je v skutočnosti veľmi tmavá červená. Dobrým príkladom je “The Black Rose of Turkey”. Je to odroda, ktorá sa na pohľad môže javiť ako čierna, v skutočnosti má kvet tmavo červenú farbu. Modré ruže, ktoré si môžete objednať kvetinárstve, sú v skutočnosti biele ruže dofarbené na modro až po odrezaní.

5. Ruže dokážu narásť dosť vysoko. Najvyššia zaznamenaná výška bola viac ako 7 metrov. Bežná výška ruží pestovaných na rez je od 60 do 80 cm. Na špeciálne želanie sa dajú zabezpečiť aj ruže vyššie ako 150 cm.

6. Existuje viac ako 100 druhov ruží.

7. Ruže majú tiež aj svoje plody. Voláme ich šípky a najčastejšie sú červenej farby. Môžeme sa však stretnúť aj s čiernymi alebo tmavo fialovými.

8. Šípky niektorých druhov sú veľmi obľúbené pre vysoký obsah vitamínu C. Preto sa z nich vyrába džem, želé alebo marmeláda. Veľmi obľúbený je aj šípkový čaj. Majú aj svoj lekársky význam. Nájdeme ich v potravinových doplnkoch, možu sa lisovať a využiť na výrobu sirupu.

9. Starovekí Rimania obľubovali ruže na dekoráciu interiéru. Príležitostne ich nosili ako náhrdelník. Tiež mali zaužívané, že čokoľvek bolo povedané “pod ružou” bolo považované za prísne tajné.

10. Boli objavené fosílie ruží staré približne 35 miliónov rokov.

11. V roku 2002 bola miniatúrna ruža “Overnight Scentsation” vzatá do vesmíru na štúdiu dopadu nízkej gravitácie na vôňu ruží. Štúdia bola tiež zameraná na zlepšenie vône rôznych spotrebiteľských produktov. Dnes je “vesmírna ruža” zložkou mnohých parfémov.

12. V mestečku Cavriglia v Taliansku sa nachádza najväčšia súkromná záhrada ruží na svete. Nachádza sa v nej viac ako 7500 rôznych odrôd ruží.

13. Najmenšie púčiky kvetov ruží sú veľké iba ako zrnko ryže.

14. Od dávnych čias je ruža považovaná za jeden z najväčších symbolov lásky. Ruža je tiež spájaná so sústrasťou a smútkom.

15. Najväčší krík ruží na svete je biela Lady Banks nachádzajúca sa v meste Tombstone v štáte Arizona v USA. Tento krík ruží prekrýva veľký altánok a zaberá celkovo plochu viac ako 800 metrov štvorcových.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...